בתי דירות לצד וילות יוקרתיות? קליפורניה אישרה הצעת חוק שנויה במחלוקת
על אף ההתנגדות העזה שנרשמה מצד הרשויות המקומיות, מושל המדינה המוזהבת חתם על שתי הצעות החוק, במסגרתן יתאפשר לבנות בתי דירות בשטחים שהוקצו לטובת בתים פרטיים. חבר במועצת עיריית לוס אנג'לס: "מדאיג אותי שארגונים הפועלים בתחום מתנגדים להצעות החוק"

מושל קליפורניה, גאווין ניוסאם, חתם אתמול (חמישי) על שתי הצעות חוק שנויות במחלוקת, שייאפשרו לרשויות המקומיות ברחבי המדינה המוזהבת לבנות בתי דירות בשטחים שהוקצו לטובת בתים פרטיים ("וילות").

התומכים בהצעות החוק טוענים שבעזרתן ניתן לטפל במצוקת הדיור שפוקדת את קליפורניה בשנים האחרונות, אולם המתנגדים חוששים שיהיה קשה מאוד לשמור על האופי של השכונות השקטות, ואף חוששים שיזמי נדל"ן ינצלו את הצעות החוק לטובתם האישית.

 

בתי דירות ייבנו בשטחים שהוקצו לטובת בתים פרטיים? (צילום: Shutterstock)

 

"מצוקת הדיור חותרת תחת 'החלום הקליפורניה' של משפחות רבות ברחבי המדינה, ואף מאיימת לפגוע בצמיחה ובשגשוג שלנו", אמר המושל הדמוקרטי במעמד החתימה, יומיים בלבד לאחר שהוכרז כמנצח הגדול של בחירות הריקול במדינה.

 

 

 

עוד אמר המושל: "כדי לטפל במשבר הזה עלינו לבצע השקעה נרחבת, לוודא שכלל הסקטורים במשק משתפים פעולה ולדרוש אומץ פוליטי מהמנהיגים שלנו".

באופן רשמי, המושל ניוסאם חתם על הצעות החוק מספר 9 ו-10 (SB9 ו-SB10), שכל אחת מהן תגרום לשינויים משמעותיים בתכנון ובנייה ברחבי קליפורניה.

 

אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)C

 

את הצעת החוק מס' 9 יזמו הסנאטורים המקומיים טוני אטקינס (דמוקרט מסן דייגו) וסקוט וינר (דמוקרט מסן פרנסיסקו), ובמסגרתה יתאפשר לבנות בית דירות עם עד 4 יחידות דיור, בשטח שהוקצה קודם לכן לטובת בית פרטי.

"הצעת החוק SB9 תאפשר לבעלי הנכסים לעזור לסיים את מצוקת הדיור, תוך כדי שאנחנו שומרים על זכויותיהם של הדיירים", הסביר אטקינס, "הצעת החוק אף תעזור לקהילות לקבל אליהן משפחות חדשות".

הסנאטור המקומי וינר יזם גם את הצעת החוק השנייה, SB10, במסגרתה לרשויות המקומיות תינתן האפשרות לאשר בית דירות עם עד 10 יחידות דיור.

 

"מדאיג אותי שארגונים הפועלים בתחום מתנגדים להצעות החוק": מייק בונין (צילום: מועצת עיריית לוס אנג'לס)

 

על אף הכוונות הטובות, נדמה ששתי הצעות החוק זוכות להתנגדות רבה - בעיקר מצד הרשויות המקומיות.

כך למשל, ביום שישי האחרון לא פחות מ-27 רשויות מקומיות באזור דרום קליפורניה פנו למושל והפצירו בו להטיל וטו. בנוסף, בחודש שעבר מועצת עיריית לוס אנג'לס אישרה הצעת חוק המתנגדת לשני החוקים החדשים.

"שתי הצעות החוק הן הניסיון השנתי השלישי של סקוט וינר, שבו הם מנסה לקחת מהרשויות המקומיות את השליטה על חוקי התכנון", אמר בזמנו פול קורץ', חבר במועצת העיר, "הצבענו פה אחד כנגד שתי ההצעות בשנתיים האחרונות, וכך נעשה הפעם".

גם מייק בונין, חבר נוסף במועצת העיר שמתנגד להצעות החוק, התייחס לנושא: "כאשר מוצגת הצעת חוק, אני נוהג לברר מי תומך בה ומתנגד אליה. וכשאני רואה ארגונים הפועלים בתחום של דיור בר-השגה פה בלוס אנג'לס שמתנגדים להצעות החוק, זה מעורר אצלי דאגה".

YOU MIGHT ALSO LIKE